Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja - Koszalin

Organizatorami "Integracji Ty i Ja" są Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela. Misja Festiwalu to integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i generalnie życiu osób niepełnosprawnych.

Z roku na rok widzów i sympatyków Festiwalu przybywa. Nasza Fundacja również będzie obecna na Festiwalu - nie jest nam przecież obojętny problem niepełnosprawności. Vice-Prezes Zarządu, Jan Statuch, sam jest osobą po transplantacji serca, a towarzyszyć mu będą i wspólnie promować ideę transplantacji nasi przyjaciele - Tomasz Łomowski, Patryk Koczyba, Lidia Rybicka (ci ostatni przeszli operację w naszym zabrzańskim szpitalu). Wezmą udział w cyklu spotkań z osobami, które mimo niepełnosprawności z powodzeniem realizują swoje pasje.

Gośćmi specjalnymi Festiwalu są również Bartłomiej Ostałowski, kierowca rajdowy prowadzący samochód bez pomocy rąk, Paweł Januszewski, twórca akcji "Biegam bo lubię", propagowanej również w Trójce Polskim Radiu i sympatyk naszego programu "Tak...", Rafał Gręźlikowski, czynnie uprawiający sport po amputacji nogi, czy Maciej Horbowski, nagrodzony Lotniczym Orłem w 2010 roku w kategorii "Człowiek Roku - Paralotniarstwo".

Spotkania z bohaterami Festiwalu poprowadzi Krzysztof Głombowicz.

Festiwalowi będą towarzyszyć różnego rodzaju wystawy, m.in. opatrzona audiodeskrypcją dla osób niewidomych prezentacja malarskich prac artystów z Łodzi, zatytułowana "Dotknąć sztuki" (Muzeum w Koszalinie). Na Politechnice Koszalińskiej odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Jestem z XXI wieku. Żyję przyszłością", które będzie poświęcona problematyce niepełnosprawności.

Nagrodami Festiwalu są statuetki "Motyl 2012", o które będą ubiegać 32 filmy z Belgii, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Izraela, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Włoch i Polski. "Motyle 2012" zostaną przyznane w czterech kategoriach: film fabularny, dokumentalny i amatorski oraz jako nagroda publiczności. Obradować i oceniać zakwalifikowane filmy będzie jury w składzie: Sławomir Grnberg (producent, reżyser i operator filmów dokumentalnych), Magdalena Łazarkiewicz (reżyserka), Andrzej Suchcicki (animator kultury filmowej) i Radosław Szaybo (plakacista, ilustrator, fotografik).

9 Festiwal "Integracji Ty i Ja" swoim zasięgiem obejmie Koszalin i 35 innych polskich miast. 4 września w 20 miejscowościach odbędą się małe festiwale. Na dni 6 i 7 września przewidziano prezentację sześciu konkursowych filmów w kinach studyjnych w Białymstoku, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Elblągu, Katowicach, Koninie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Słupsku, Szczecinie i Warszawie.

Więcej informacji oraz program festiwalu:
integracjatyija.pl