III edycja akcji "Serce pełne warzyw i owoców"

Po raz trzeci w swojej historii Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca, wspólnie z SCCS w Zabrzu oraz Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków, Śląski Zarząd Wojewódzki, zorganizowała prozdrowotną akcję "Serce pełne warzyw i owoców".

Akcja odbyła się 22 marca 2014r. w godz. 10-17.00 w CH Pogoria, Dąbrowa Górnicza.

Patronat honorowym nad naszym wydarzeniem objęli: Pani Poseł do Parlament Europejskiego, Małgorzata Handzlik, Pani Prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik i Pan Prezydent Dąbrowy Górniczej, Zbigniew Podraza. Patronat naukowy i merytoryczny sprawowali Panowie Profesorowie - Marian Zembala i Krzysztof Strojek. Dzięki gościnności Centrum i dobrej woli współpracujących z nami firm, było można bezpłatnie się przebadać, zmierzyć ciśnienie, zapoznać z zasadami zdrowego odżywiania i prowadzenia aktywnego tryby życia, czy spróbować świeżych owoców i warzyw. Ekologiczne wypieki Kół Gospodyń Wiejskich z okolic Antoniowa, Łęki czy Bełtowa cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności, a piękne stroje regionalne Pań Gospodyń wyróżniały się z otoczenia.

Znalazł się też czas na wysiłek fizyczny i promocję aktywnego wypoczynku. Klub tańca Salsa wystąpił z pokazem układu taneczno-sportowego. Dla zainteresowanych była dostępna platforma wibrująca, rower stacjonarny oraz fotozabiegi. Dzięki Wyższej Szkole Planowania Strategicznego była możliwość zapoznania się z zasadami ratownictwa medycznego. Kadra medyczna zadbała o wyjaśnianie podstawowych zasad zdrowego, regularnego trybu życia i prowadzenia aktywnego wypoczynku. Zapobieganie chorobom cywilizacyjnym i pozytywny wydźwięk wysiłku fizycznego również były jednym z tematów przewijających się podczas prowadzonych konsultacji i rozmów z osobami odwiedzającymi nas tego dnia.

Miejski Ośrodek Pracy Twórczej prowadził warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, a hasło "Tak dla transplantacji" było tematem przewodnim konkursu plastycznego, którego nagrody ufundowała Pani Poseł i Pan Prezydent. Efektem docelowym konkursu będzie stworzenie pocztówki z okazji X-lecia naszej działalności, które przypada na październik tego roku. Kilka młodych osób, które same przeszły operację transplantacji serca, ratującą ich życie (Lidka 19-latka i Patryk, 20-latek), odpowiadało na pytania prowadzącego, pana Michała Rabsztyna, na temat przeszczepiania narządów z punktu widzenia pacjenta.

Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych, z klasy gastronomicznej, pod opieką przedstawicieli dyrekcji - pana dyrektora Tomasza Woźniaka i jego zastępcy pana Mariusza Stefaniaka, aktywnie promowała nasze wspólne działania pod kątem promocji zdrowia i jego profilaktyki oraz zapraszała odwiedzających Centrum do naszych stoisk i sceny, na której lekarze (dr Jarosław Wilk, dr Dominika Rokicka, Piotr Desperak i Anna Ciślik) przekonywali zgromadzoną publiczność do dbania o swoje zdrowie i spożywania zbilansowanych pokarmów, w tym odpowiednich porcji warzyw i owoców.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniach i przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia.